13 Temmuz 2012 Cuma

Urfa Cezaevinden İsyan Mektubu Var

Urfa Cezaevinden İsyan Mektubu Var
Urfa cezaevinden gönderilen bu mektup BDP Parti Meclis Üyesi Sayın Mahmut Çelik tarafından kaleme alınmış ve duyarlı herkese gönderilmesini rica etmiş. Sayın Çelik ayrıca bu mektubun Mehmet Serhat Polatsoy’a ulaştırılması gerektiğini ve sorumluluğunu yerine getirmesini de belirtmiş. Yakından tanıdığım Mahmut Çelik arkadaşımın bu ricasını bir görev biliyor ve mektubunu olduğu gibi yayınlıyorum.
Urfa Cezaevi / Mahmut Çelik:
Bildiğiniz gibi Urfa E tipi kapalı cezaevinde yıllardan beri kangrenleşen ve çözüme kavuşturulmayan keyfi ve hukuk dışı uygulamamlar süre gelmektedir. Tutuklu ve hükümlüler adete esir muamelesine tabi tutulmuş ve ne yazık ki tutuklu ve hükümlülerin sesine kimse kulak vermediği için bunun bir sonucu olarak insanlar isyan eder duruma gelmiş ve canlarını ortaya koyarak çeşitli eylemlere vesile olunmuştur.
2010 yılında Erkan Gümüştaş bu keyfi uygulamalara karşı isyan edip bedenini ateşe vermişti. Yine 2011 yılında C-18 odasında kalan siyasi tutsaklar canlarını hiçe sayarak bu uygulamaları protesto etmek için odayı ateşe vermişlerdi. Başta Adalet Bakanlığı ve sorumlu kurumlar bu olaylara ciddiyetle yaklaşıp cezaevi şartlarını düzelteceğini, çözümü tutuklu ve hükümlüleri sürgün etmekte bulmuş ve yüzeysel yaklaşılmıştır.
Her gün uygulamalarını daha da ağırlaştırıp çekilmez hale getiren cezaevi yönetimi tüm görüşme talep ve önerilerimize rağmen birinci müdür Akif Bakal ve infaz kurumu Baş memuru Ali Çakal çeteci bir mantıkla uygulamalarını ağırlaştırarak devam ettirmiştir. İnsan onurunu rencide eden ve yaşamı çekilmez hale getiren bu uygulamalar sonucunda C-15 odasında bulunan 13 gencecik tutsak seslerini duyurabilmek amacıyla koğuşu ateşe vermek suretiyle bir eylem gerçekleştirilmiş ve ne yazık ki canlarından olmuşlardır.
Verilen bütün bedellere rağmen başta Adalet Bakanlığı ve Hükümet sözcüleri olmak üzere buradaki uygulamaları görüp faillerini açığa çıkartmaktan ziyade olayı örtbas edip geçiştirmeye çalışmış ve gerçeği çarpıtmışlardır. Bunun sonucunda cezaevinde olaylar çıkmış ve yıllardır süregelen sorunların ısrarla çözülmemesine tepki gösterilmiştir ve faillerin açığa alınıp yargılanması istenmiştir. Ama her ne hikmetse olaydan birinci derecede sorumlu olan birinci müdür Akif Bakal ve infaz koruma Baş Memuru Ali Çakmak sorumluluklarından dolayı soruşturulmak yerine ikisi de Samsun'a ve aynı cezaevine terfi edilircesine aynı şekilde görevlendirilmeye gidilmiştir. Her ne hikmetse yerlerine göreve gelen birinci ve ikinci müdürler eski müdür olan Akif Bakal'ın köylüsü ve arkadaşıdır. Yeni gelen birinci ve ikinci müdür geçmiş uygulamalardan daha beter uygulamaları sürdürmektedirler.
Gelir gelmez cezaevindeki kadın tutsakları kaba bir şekilde zor uygulayarak yerlerde sürükleyerek şahsi eşyalarını bile almalarına izin vermeden sürgün edilmişlerdir. olayın üzerinden bir aya yakın bir süre geçmesine rağmen başta cezaevinin birinci müdürü olmak üzere cezaevi yönetimi taleplerimize kulak vermemekte ve keyfi uygulamalarına devam etmektedir.
Buna karşın 9 gündür ortaya koyduğumuz demokratik eylemliklerimizi sorunlarımız çözülmediği takdirde arttırarak devam ettireceğiz. Bu anlamda cezaevinde var olan gergin atmosfer her an istenilmeyen olaylara zemin sunmaktadır. Bu nedenle duyarlılık sahibi bütün şahsiyet ve kurumların sorunlarımıza kulak vermesini istiyor ve kamuoyuyla paylaşmasını bekliyoruz.
(SELAM VE SAYGILARIMIZLA URFA CEZAEVİNDE BULUNAN SİYASİ TUTSAKLAR)
Yukarıda da okuduğunuz üzere durum oldukça ciddi. Bunun yanında bir de arkadaşların birebir olan görüşmesinde vermiş oldukları mesajlar var ve aciliyet arz etmektedir.
Arkadaşlar; Sayın Milletvekili İbrahim Ayhan’ın tahliye talebinin reddedilmesinden sonra cezaevi yönetimince baskılar, daha da arttırıldı. Bu artan baskılar neticesinde bizler de eylemliliklerimizi arttırmış bulunmaktayız. Pazar günü, yani 15 Temmuz 2012 tarihinde “olağan üstü” durumların yaşanacağı ve sürgünlerin olabileceği ihtimalini tüm Kürdistan ve Türkiye kamuoyuna duyuruyoruz, demektedirler.
Yine anlaşılacağı üzere 15 Temmuz’da cezaevi yönetiminin baskılarından kaynaklı yeni ölümlerin yaşanabileceği sinyali Zindan direnişçileri tarafından aktarılmış bulunuyor.
Bu durum karşısında vicdan sahibi herkesin sesini yükseltmesi ve gözleri Urfa cezaevine döndürmeleri gerekmektedir.
13.07.2012
Mehmet Serhat Polatsoy

1 yorum:

  1. http://www.gomanweb.net/index.php/81-sizden-gelenler/310-urfa-cezaevinden-isyan-mektubu-var

    YanıtlaSil